هر عطاری قابل اعتماد نیست!

عطاری ها داروخانه و عطرفروشی های سده های میانه در جهان اسلام بوده اند که امروزه نیز ارزش داروشناسی خود را بیشتر بر پایۀ ادویه و داروهای طب سنتی و گیاهی نگه داشته اند. از آنجا که گیاهان دارویی دارای عطر و بوی ویژۀ خود هستند این داروخانه ها به عطّاری شهرت یافته اند.

دکتر غلامرضا کردافشاری، استاد دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران، در باره تاثیر عطاری‌ها بر وجهه طب سنتی این چنین توضیح می دهد که عطاری‌ها، حلقه اتصال طب سنتی ایران از گذشته تا به حال بوده‌اند. در زمانی که ما تمام طب سنتی را رها کردیم و به طب غربی روی آوردیم، این عطارها بودند که پایه و اساس طب سنتی‌مان را حفظ کردند. عطارها، حکیمان باسوادی بودند که در دامان بوعلی سینا، رازی و جرجانی پرورش یافتند و طب سنتی ما را تا به اینجای روزگار، حفظ کردند.

با این حساب، می‌توان گفت که عطاری‌ها، ذاتا خوب و مفید هستند و بسیاری از ما در مواردی که اصلا باورمان هم نمی‌شد، از محصولات موجود در همین عطاری‌ها، بهره بردیم.

دکتر کردافشاری معتقد است که عدم ساماندهی عطاری‌ها و عدم وجود صنف مشخصی برای آنها، ‌باعث می‌شود که نتوان به‌راحتی، خوب و بد را در این حیطه از هم جدا کرد. سودجوها، در تمام رشته‌ها و زمینه‌ها وارد عمل می‌شوند و کار درست را هم خراب می‌کنند. اگر شما می‌خواهید عطارهای راست و صادق را از سودجوها تشخیص بدهید باید به ادعای عمل آنها توجه کنید.

آنهایی که می‌گویند درمان‌های‌شان صددرصد جواب می‌دهد، قطعا قابل اعتماد نیستند چون ما در هیچ زمینه‌ای، حتی در امر پزشکی هم درمان صددرصد نداریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد